Відгуки про Chernobyl-TOUR
English version of the Chernobyl-TOUR site

Про радіаційну безпеку поїздок в Зону


Спочатку у двох словах.

Чорнобильська атомна станція, вид    Чорнобильська Зона зобов'язана своїм утворенням радіаційному забрудненню місцевості, прилеглої до Чорнобильської атомної електростанції. Кілька десятиліть тому ядерний реактор № 4 вибухнув. Основна кількість розлетівшейся радіації залишилося в межах сучасної Чорнобильської Зони. 
 
   До теперішнього часу в Зоні є місця зі значно підвищеною і навіть смертельно небезпечною радіацією. Тривале, безтурботне перебування на таких місцях можуть призвести до серйозних радіаційних поразок організму і навіть, можливо, до променевої хвороби.  
 
   Однак зараз, завдяки зусиллям по очищенню Зони і минулого часу (з часом радіація внаслідок природного розпаду зменшується), підвищені рівні радіації є тільки в безпосередній близькості від АЕС, в основному по слідах найпотужніших західного та північного викидів з реактора, і в деяких місцях території самої АЕС. Рівні, що можуть призвести до гострої променевої хвороби, залишилися тільки всередині чорнобильського Саркофага - величезного "Об'єкта "Укриття", що зберігає за своїми товстенними залізобетонними стінами розкиданий реактор. У таких місцях можуть знаходиться тільки професіонали при виконанні необхідних робіт.
 
  Маршрути наших поїздок прокладені поза таких небезпечних місць. Тільки короткочасно перетинаємо ми в автобусах західний і північний сліди викидів. Тому загальна доза зовнішнього опромінення, отримана за 10 годин перебування в Зоні нашої звичайної екскурсії, в кілька разів менше, ніж при трансатлантичному перельоті. (У польотах на великих висотах джерелом опромінення є не забруднення, а космос.)
 
   Імовірність же проковтнути або вдихнути радіоактивну часточку за день-два поїздки в Зону (за умови дотримання маршруту і правил безпеки) вкрай невелика. Навіть якщо це відбудеться, ймовірність того, що розпад радіоактивного атома трапиться в організмі (а випромінювання є тільки і виключно в момент такого розпаду) - виключно низька. Справа в тому, що ще існують зараз в Зоні радіоактивні атоми біологічно виводяться з тіла в сотні і мільйони разів швидше, ніж фізично розпадаються. Але якщо ж розпад і опромінення в тілі таки відбулося, в організмі спрацьовує система потужних біохімічних захисних механізмів. Вони працюють в нашому тілі постійно, ведучи масований його ремонт від повсякденних ушкоджень, в тому числі і від тієї природної радіації, яка є завжди і скрізь, і супроводжує нас з моменту зачаття. Ці механізми здорового організму ліквідують одиничну радіаційну травму. Поєднання цих обставин - при короткочасних відвідинах Зони, дотриманні запропонованих маршрутів та правил радіаційної безпеки – зводить ризик негативних ефектів внутрішнього опромінення практично до нуля. 
 
   До цих пір широко поширене оману про небезпеку так званого «радіоактивного йоду» в сучасній Чорнобильській Зоні. Радіоактивний йод був небезпечний для щитовидної залози людини (якщо попередньо не був прийнятий захисний препарат звичайного йоду) тільки протягом перших тижнів після аварії. Він практично повністю розпався і зник за три місяці. Зараз, через 26 рокiв, ніде в зоні його точно немає.


   Тоді у багатьох виникає подив: «Якщо все дійсно так добре, то навіщо ж тоді такі суворі офіційні правила радіаційної безпеки в Зоні?» . 
 
На наш погляд, деякі з вимог, викликані наявністю в Зоні підвищених рівнів радіації, вже зайвi: вони або були актуальні багато раніше, коли рівні радіації після аварії були високі, або зберігають актуальність зараз для місць, для звичайних відвідувачів зони закритих. Тим не менш, в наших поїздках ми неухильно виконуємо самі і вимагаємо від усіх учасників виконання цих офіційних вимог Адміністрації зони. Щоб уникнути зла, як мовиться.А тепер з термінами і докладніше.
 

Vault boy - стійкість до радіації    Ефект впливу якогось фактора на організм визначається величиною дози цього впливу. Зрозумілий приклад - механічний вплив: у міру збільшення його дози (кількості переданої тілу механічної енергії) ефект змінюється від приємного погладжування до корисного масажу - і далі до синців, переломів, множинних травм і летального (смертельного) фіналу. Масаж ніхто не забороняє: всім зрозуміло, що розминка м'язів руками - це одне, а випадання з 10-го поверху - це інше. Але фізично (тобто з точки зору науки фізики) це одне і те ж - передача механічної енергії.

    З розумінням такого простого факту у відношенні радіації є великі проблеми. Що не дивно: з механічною енергією людство знайоме десятки тисяч років, з моменту свого зародження, а радіацію (більш точно іменовану "іонізуючим випромінюванням") відкрили всього лише сто років тому. Тому потрібні роз'яснення щодо того, які її складові і в яких кількостях небезпечні / безпечні. Конкретно: наскільки небезпечна в сенсі радіації одне / кілька-денна поїздка в Чорнобильську зону зараз, через два з лишком десятки років після аварії?

    Під час такої поїздки людина отримує додатковий радіаційний вплив. Цей вплив може здійснюватися трьома типами іонізуючого випромінювання: альфа-, бета-і гамма.

    Доза гамма-випромінювання, що отримується за день звичайної поїздки в зону, дорівнює дозі, отриманої за два дні в Києві (Харкові, Москві ...), або дозі за кілька годин польоту на сучасному аваілайнерi (в літаку джерелом випромінювання є, зване космічним; фізично це все той же гамма-випромінювання, тільки іншого походження). Якщо ви вважаєте, що два дні в Києві (Харкові, Москві ...) або 2:00 в літаку представляють радіаційну небезпеку - не їдьте в зону.

    Альфа-і бета-частинки затримуються одягом і шкірою людини. Ті невеликі кількості цих частинок, які можуть зараз прилетіти по повітрю в зоні, шкоди самій шкірі і підшкірному шару завдати не можуть. У цьому принципова відмінність зони зараз, через двадцять років, від зони відразу після вибуху реактора.

    Але що станеться, коли порошинка з радіонуклідом - тобто ядром радіоактивного атома, здатним розпастися і випустити альфа-або бета-частинку - потрапить всередину людини? Припустимо, залетіла сама в рот (їсти в зоні забороняється!) І зі слиною - в шлунково-кишковий тракт? Як це багатьом не здасться дивним - скоріше всього, нічого: "За невеликим винятком, радіонукліди витягуються з шлунково-кишкового тракту в потік крові лише в дуже малій частці < 4 до 10% загальної кількості суміші продуктів поділу урану" (Сівінцев Ю.В. Наскільки небезпечно опромінення: Радіація і людина. 2-е видання, перероб. та доп. Москва: Издат, 1991. C. 52, 62.) Тобто, скоріше за все (ймовірність 20-10 до 1), ця пилинка, цей радіонуклід просто добу проподорожує по шлунково-кишковому тракту - і покине його і людину назавжди. Імовірність того, що радіонуклід розпадеться і випустить альфа або бета-частинку за цю добу, також дуже мала; наприклад, при періоді напіврозпаду в 30 років (а саме ці радіонукліди зараз актуальні в зоні) цю ймовірність можна оцінити величиною порядку однієї десятитисячної, або 0 , 01% (1 день / (30 х 365) днів). Як бачимо, ймовірності дуже маленькі. Але не нульові. До чого ми ще повернемося.


     По-перше, не факт, що вона взагалі потрапить у легені: близько 80% часток розміром більше тисячної частки міліметра затримується носоглоткою (джерело той же, стор 52), і людина цей пил або висякався, або отплюнет, або вона потрапить зі слиною в ШКТ (про що вже йшлося). А в легені вона взагалі не потрапить.

    Якщо ж вона все-таки носоглотку пройшла, то це ще не означає, що вона до легкого дійшла: частки прилипають до стінок ближніх великих повітропідвідному шляхів-«трубок» - трахеї і бронхів (причому чим крупніше = небезпечніше частинка, тим швидше вона прилипає). Трахея, великі, дрібні і середні бронхи і бронхіоли - це не просто гладкі труби, по яких рухається повітря. Їх внутрішня поверхня вистелена мікроскопічними ворсинками-віями. Ці ворсинки-війки злагоджено піднімаються - і опускаються: вгору-вниз, вгору-вниз ... І женуть таким чином по своїй поверхні хвилю: з глибини легенів - назовні. І на гребені цієї хвилі, перекидаючи з ворсинки на ворсинку, - виносять геть з легких все стороннє. І за 30-40 годин видаляють з легких непотребную пилову нечисть. (Цей елегантний, постійно працюючий механізм самоочищення називається епітеліальна ескалація.)

    Малоймовірно, але можливо, що «гаряча» радіоактивна частинка таки закріпилася десь у глибині легкого (або на стінці ШКТ; або радіонуклід віднесло потоком крові кудись в організм) - і альфа-або бета-випромінювання пошкодило клітку . Все, fini letalis? Нічого подібного: включаються інші потужні і витончені механізми захисту організму - вже на клітинному рівні. Перша лінія такого захисту - ремонтна: організм розпізнає дефект в клітці і лагодить його, робить клітину знову здорової, нормальної (він, до речі, інтенсивно і постійно, кожну мить нашого життя, де б ми не були, цим займається). Якщо з якихось причин відремонтувати клітку не вдається - є ще одна лінія боротьби за здоров'я, яку можна назвати «санітарної»: невиправно-дефектну клітку організм ліквідує - вбиває і видаляє ...

    Не треба забувати, що і в звичайному житті людина піддається дії альфа-і бета-випромінювання - від природної радіації, яка є завжди і скрізь. Тому то невелике додаткове кількість альфа-і бета-впливів, яке він може отримати в відвідуваних місцях зони, практично ніякої різниці не грає. А якщо ви все ж, як висловлюються преферансисти, "закладає" на такі зникаюче-малі ризики - то вже будьте тоді послідовними: не переходьте доріг, не їздите автомобілями, не їжте їжі з покупних продуктів, не купайтеся в річці і в морі. .. Це куди більш реальні небезпеки, ніж ті, які можуть бути пов'язані з радіацією при короткочасному відвідуванні Чорнобильської зони.


    Те, що сказано вище, можна довго і нудно уточнювати і деталізувати. Але факт залишається фактом: організм людини здатний без жодного збитку витримувати куди великі дози радіації, ніж ті, які світять відвідувачу зони за день-два. Більш того, експериментально надійно встановлено (для рослин давно, для лабораторних мишей порівняно недавно), що іонізуюча радіація в діапазоні низьких доз і потужностей (рівнів радіації) впливає на живі організми Сприятливо. Радіаційний гормезис - сприятлива дія іонізуючої радіації при низьких рівнях опромінення - визнаний Науковим комітетом з дії атомної радіації при ООН як общебиологическое явище в спеціальній доповіді (документ A / AC 82 / R 542, 1994 р.).

    Для людини гормезис експериментально не зафіксований: спеціально опромінювати людей не можна, і достовірно зафіксувати ефект від малих доз радіації теж не виходить, тому що людина щодня піддається тисячам різних малих впливів, і встановити, яке саме з них відповідає за поліпшення або погіршення його здоров'я, практично неможливо. (Цим, до речі, пояснюються "висновки" багатьох досліджень і статистик, коли малим дозам радіації приписали дії інших, куди більш важливих для здоров'я чинників, які в дослідженні ніяк не контролювали, наприклад харчування, шкідливості і наявності роботи, зарплати, і пр.)

    На закінчення потрібно сказати, що, по-перше, тема радіації і Чорнобиля досі сильно заполітизована, за кожною точкою зору стоять колосальні політичні й економічні інтереси. І з того і з іншого боку є замовні, тенденційні дослідження, цю ситуацію підігрівають ЗМІ, - і цей ор навколо теми не дає звичайній людині розібратися в питанні і зробити для себе прості практичні висновки. Наприклад, їхати чи не їхати в найцікавіше місце планети - Чорнобиль.

    По-друге, більше двох десятиліть такої соціально-нездорової обстановки сформували у деяких людей хворобливі реакції на самі слова "радіація" і "Чорнобиль". Сподіваюся, це короткий популярне і системний виклад одного з аспектів проблеми їм допоможе.

 

 (c) 2009  Сергій Мирний