Відгуки про Chernobyl-TOUR
English version of the Chernobyl-TOUR site

Сергій Мирний - командир взводу радіаційної розвідки, письменник, еколог


 
            Сергій Мирний  (фото - Олександр Гнат, 2007 р.)

Сергій Мирний
- командир взводу радіаційної розвідки, письменник, еколог

Влітку 1986 року Сергій Мирний їздив по Зоні майже за тими ж маршрутами, що й теперішні відвідувачі зони. Тільки тоді ці маршрути називалися маршрутами розвідки, засобом пересування був Бронік - броньована розвідувальна дозорна машина БРДМ-2рх, - а рівні радіації в центрі зони були в 1000 разів більшими. Вибухнув реактор 4-го енергоблоку стояв у всій своїй розвернутій красі, і весь світ щодня заглядаю в газети і телевізор, намагаючись дізнатися, які ще сюрпризи готує йому Чорнобиль та його радіація... Щоб таких сюрпризів більше не було, десятки тисяч чоловіків в спецівках і військових робах цілодобово товклися по цій величезній території. А тисячі сімей, що жили тут десятками-сотнями поколінь, покидали цей край назавжди...

У серпні 1986 року Сергій Мирний, командир взводу чорнобильської радіаційної розвідки, отримав подяку командувача Київським військовим округом за мужність і героїзм. Після демобілізації з Чорнобиля він повернувся в свою лабораторію і ще якийсь час працював як дослідник-физикохимик. Але загадковість і незвичність побаченого у Чорнобилі продовжували інтригувати, не давали спокою. Довелося закінчити ще один університет, вже за кордоном, і стати магістром за фахом «Довкілля: науки та політика». Як ніхто до нього, Сергій вичерпно і чесно досліджував реальний стан здоров'я ліквідаторів та його справжні причини в своїй монографії, що допомогло зовсім по-іншому взгянуть на сучасні катастрофи та їх ліквідацію. Він виступав з доповідями на багатьох міжнародних конференціях в Європі, США та Японії, сам ініціював та організував міждисциплінарну конференцію «Чорнобиль та ін: Приборкання катастроф». У 2009 році в Москві у видавництві «Новий літ. огляд» у престижному міжнародному збірнику «Травма: пункти» вийшла його узагальнююча робота «Чорнобиль як інфо-травма».

Але як дохідливо розповісти як можна більшій кількості людей про захоплююче цікаві пригоди й досвід своїх бойових друзів - радіаційних розвідників? Довелося освоїти ще й ремесло письменника і сценариста. Повість Сергія Мирного «Гірше радіації» отримала премію конкурсу журналу "Кіносценарій” (Москва, 1997), кіносценарій «ПРОЛОМ»  став лауреатом конкурсу "Коронація слова" (Київ, 2004). Романи Сергія Мирного - документальний "ЖИВА СИЛА" і художній "Чорнобильська комедія" - були опубліковані в Угорщині (2006), Україні (2010) і Росії (в найбільшому видавництві країни "ЕКСМО"; 2011), були відзначені нагородами, стали бестселерами.

Свої проекти в "Чорнобиль-ТУР" Сергій розглядає як логічне продовження своїх зусиль з ліквідації наслідків Чорнобильського вибуху, розпочатих радіаційними розвідками 1986 року. "Тільки тоді ми боролися з фізичним, радіаційним забрудненням, а тепер ліквідуємо інформаційне: в мізках людей. В Зоні радіаційне забруднення в значній мірі переможене: локалізоване, зменшене в тисячу разів. Але в мізках людей воно продовжує існувати, залишатися таким же небезпечним, як і напочатку, і це завдає конкретної, дуже великої шкоди здоров'ю, життю людей і цілих країн. Тому аби зробити радіаційну дезактивацію перших років аварії по-справжньому ефективною, її необхідно доповнювати дезактивацією інформаційною. Кожного разу, коли я виїжджаю з групою із у Зони після дня, проведеного там, я відчуваю щось схоже на те, що відчував, виїжджаючи відтіля із колоною бронемашин розвідки в 1986 році: внаслідок моєї робочої зміни ще якась, нехай і невелика, кількість людей буде жити безпечніше, а світ в цілому стане трохи чистішим і кращим."

З ВІДГУКІВ НА РОМАН "ЖИВА СИЛА":

Оптимізм - взагалі надзвичайно корисна риса, як показує і досвід Сергія Мирного, який здобув друге місце в номінації "Документалістика". Колишній командир взводу радіаційних розвідників описав свої будні у чорнобильській зоні відразу після аварії в книзі "ЖИВА СИЛА". І зробив це не тільки літературно професійно, але несподівано позитивно і життєлюбно. Як зазначили члени журі, їм ще не доводилося читати такий далекий від негативу опис тієї страшної катастрофи. - Журнал «Корреспондент»


…Загалом-то, про Чорнобиль говорили багато. І по-різному: із пафосом, з презирством, із злістю. З гумором, напевно, теж, але поки що стикатися з успішними результатами гумористичного викладу теми не доводилося. До моменту знайомства з Сергієм Мирним і його книгою "ЖИВА СИЛА (Чорнобильські байки)". Уявіть собі: берете книгу в руки, розглядаєте обкладинку і палітурка, читаєте густо набраний текст - і починаєте ... реготати. А що ще робити, наткнувшись на виділене жирним шрифтом повідомлення "При небезпеці радіації читати розповіді, позначені зірочкою"? Відразу ж з глибин пам'яті виникає щось анекдотичне про новобранця, який, загорнувшись у біле простирадло, повільно пересувається на найближче кладовищі (повільно - щоб не створювати паніку). Знаходиш першу-ліпшу розповідь з відповідною відміткою, починаєш читати - і усвідомлюєш, що перед тобою НАСПРАВДІ певний практичний порадник, що доносить до людини без жодних уявлень про правила радіаційної безпеки елементарні відомості, які - "в разі чого" - допоможуть їй принаймні не наробити дурниць і не втратити голову. - Офіційний сайт Чорнобильської АЕС